Meet the PTA Team
Board Members
Position | Name | |
---|---|---|
President | Julie Neild | [email protected] |
Treasurer | Brandon Snyder | [email protected] |
Secretary | Lindsey Bullen | [email protected] |
Programs | Tracy Zimmermann | [email protected] |
Fundraising | Becky Davidson | [email protected] |
Teacher/Admin Representatives
Position | Name | Grade / Track |
---|---|---|
Principal | Charelle Lovett | |
Teacher Rep for K-2 | Belle Rose | Grade 2 / Track 2 |
Teacher Rep for K-2 | Jen Weiss | Grade 2 / Track 4 |
Teacher Rep for 3-5 | Cheryl Conrad | Grade 3 / Track 1 |
Teacher Rep for 3-5 | Keith Hughes | Grade 5 / Track 3 |
Art | Laura Benner |
Programs, Clubs, and Fundraising
Position | Name | |
---|---|---|
Advocacy | Michelle O'Keefe | [email protected] |
Audit Committee | Jessica Blanck Lea Coats Mary Ann Zimmerman |
[email protected] |
Book Fair | Katie Davlantis Cassie O'Neil Joanna Strang |
[email protected] |
Campus Beautification | Amy Gagnon | [email protected] |
Chess Club | Ryan Garcia | [email protected] |
Communications Committee | Jane Davidson Abbey Kruse (chair) Kate Lane Rebekah Weber |
[email protected] |
Cultural Arts & Author Visits | Julie Jaquillard | [email protected] |
Family Fun Night | Vacant Vacant |
[email protected] |
First Lego League (FLL) | Kate Lane | [email protected] |
Fitness Together Club | Mary Ann Zimmerman Vacant |
[email protected] |
Flyers | Kate Lane | [email protected] |
Garden Club | Kristy Boyd Natalie Brickell Katie Davlantis |
[email protected] |
Garden Club Volunteer Coordinator | Vacant | [email protected] |
Gen. Fundraising (Fun Run) | Becky Davidson Vacant |
[email protected] |
GoPlaySave | Tai Clifton Mandy Rogers Fatemeh "Pari" Vosoughi |
[email protected] |
Kids Voting (Advocacy) | Vacant | [email protected] |
Membership | Fatemeh "Pari" Vosoughi | [email protected] |
Nominating Committee | Becky Davidson Abbey Kruse Vacant |
[email protected] |
Reflections | Lexi Herndon | [email protected] |
School Supply Kits | Sarah Johnson | [email protected] |
Science & Engineering Fair | Katie Davlantis Alyssa Page |
[email protected] |
Social Media | Jane Davidson | [email protected] |
Spirit Night & Passive Fundraising | Johanna Waeschle | [email protected] |
Spirit Rock | Anna Kerns Vacant |
[email protected] |
Spirit Wear | Bethany Bryant Amy Gagnon |
[email protected] |
Staff Appreciation & Snack Cart | Jenny Midgley Johanna Waeschle |
[email protected] |
STEAM Night | Vacant |
[email protected] |
Teacher Appreciation | Tamara Simpson Vacant |
[email protected] |
Trunk or Treat | Melissa Witte Tracy Zimmermann Vacant |
[email protected] |
Walk & Roll 2 School | Jonathan Pauley Taite Pauley |
[email protected] |
Website | Jane Davidson Rebekah Weber |
[email protected] |
Yearbook | Michele Kline Abbey Kruse |
[email protected] |
See this page for more information on the different Programs, Clubs, and Programming responsibilities.